Project Description

EEM

DARU Közhasznú Egyesület
NEMZ-TAB-15-0127

ERT

Beszámoló

Helyszín: Újszentiván – Civil Ház (6754 Újszentiván, Árpád u. 5.)

Táborunk foglalkozásai a cigány nyelv és hagyományok megismerését, ápolását és elmélyítését szolgálták annak érdekében, hogy a résztvevők megőrizzék és erősítsék egyéni és közösségi identitástudatukat. A programok összeállításánál és megvalósításánál arra törekedtünk, hogy komplex módon közelítsük meg a cigányság hagyományait, így nyelvi, népzenei, tánc, kézműves területeken keresztül, interaktív, játékos formában igyekeztünk az ismereteket átadni a résztvevők számára.

Ezen gondolatok jegyében a két alkalommal megtartott, Cigány nyelv és hagyományok című foglalkozásokon a cigány nyelvről, annak eredetéről, változásairól, más nyelvekre gyakorolt hatásairól, a magyarországi cigány népcsoportok megismeréséről esett szó, valamint, a hagyományok tekintetében a cigány szokásokról (eredetmondák, születés, halál, család, házasság, ételek, használati tárgyak, mesterségek, ünnepek, a természet ajándékai stb.) A Cigány dalok és táncok – dal és tánctanulás foglalkozáson a cigány tánc lépéseivel, jellegzetes mozdulataival, ritmikájával ismerkedtek a résztvevők. A foglalkozáson a Cigány himnuszt sajátították el a résztvevők és megismerkedtek még néhány más cigány dallal, valamint több aktív (mozgásos) részvételt igénylő játékot játszottunk a gyerekek nagy örömére.

A játékos foglalkozásokon ügyességi játékokból rendeztünk versenyeket, melyek nagyban hozzájárultak a táborban résztvevő gyerekek feloldódásához, komfortérzetük erősödéséhez, közösségi élményük megéléséhez. A kézműves foglalkozásokon a cigány kultúrkör színeinek és motívumainak használatát és tudatosítását tartottuk szem előtt.

Táborunk programjai vidám hangulatban teltek, a gyerekek felszabadultan és aktívan vettek részt az egyes eseményeken. A foglalkozások szervesen kapcsolódtak a hazai nemzetiségi oktatásban résztvevő tanulók tantervéhez, annak számos elemét – mint elsajátítandó népismereti elemet/információt – magukba foglalták. A foglalkozások tartalmi elemeit és annak volumenét a résztvevők életkorához igazítottuk. (2.osz.-9.oszt.) A résztvevők bővítették nemzetiségi népismeretről való tudásukat, és a nemzetiségi kulturális hagyományokról való ismereteiket.

Mindeninek köszönjük a részvételt!

DARU Közhasznú Egyesület